Nu in Nederland: Zwaar bewolkt. Buienindex dekkingsgraad 12 %
Overdag buien en kans op zware windstoten
Verwachting (middel)lange termijn
Opgesteld door het KNMI op vrijdag 24 maart 2023 om 04.30 uur
Tijdelijke overgang naar een kouder weertype met op maandag kans op
winterse buien. Vanaf woensdag weer zachter en aanhoudend wisselvallig.
De kans op waarschuwingen is voorlopig niet groot.
Zo Ma Di Wo Do Vr
Zonneschijn (%) 40 50 40 10 20 20
Neerslagkans (%) 50 40 40 60 80 80
Neerslagsom (mm) 5/15 1 0/2 0/3 1/7 1/7
Minimumtemp. (gr. C) 6 2 -1/0 2/5 5/9 7/10
Middagtemp. (gr. C) 9 7/8 8/9 10/13 12/16 13/18
Windrichting NO NW ZW W ZW ZW
Windkracht (bft) 4 4 3 3 4 4
Lange termijn, vrijdag 31 maart 2023 tot vrijdag 07 april 2023:
Eerst vrij grote kans op een aanhoudend wisselvallig weertype met van
tijd tot tijd regen. Later in de periode neemt de neerslagkans
geleidelijk af. De temperaturen liggen waarschijnlijk rond of iets
beneden het langjarig gemiddelde.
Uitleg: Weergave van de kansverwachting voor de temperatuur, windsterkte, neerslag en de bewolking voor de komende vijftien dagen. Hoe breder de "pluim", hoe onzekerder de verwachting. Dit is overigens gebruikelijk, naarmate de tijd verder vooruit is.
Vijftiendaagse verwachting voor regio Oost. Expert weergave
Uitleg Europees model (ECMWF): De groene lijnen : de 50 verstoorde verwachtingen (T319) De rode lijn : de operationele T799 ECMWF verwachting De blauwe stippellijn : de onverstoorde T319 verwachting De bruine stippellijn : het ensemble gemiddelde
De 15-daagse Ensembleverwachting Het ECMWF is sinds eind november 2006 begonnen met de tweemaaldaagse levering van een ensemble weersverwachting die rekent tot 15 dagen vooruit. Dit EPS (VarEPS geheten) draait tot +240 (10 dagen vooruit) op een horizontale resolutie van ca. 50 km (T399) en vervolgens t/m +360 (dag 11 t/m 15) op ca. 80 km (T255). In vertikale richting rekent EPS op 62 nivo's.
Het is handig om ook de 15 daagse van het Europese weermodel ECMWF te bekijken. Hierdoor heeft u de mogelijkheid om de (on)zekerheid van de locatieverwachting te bepalen. Ziet u in de 15 daagse bijvoorbeeld dat de 'pluim' heel smal is, dan is er grote zekerheid. Is de bandbreedte juist heel groot, dan is de verwachting voor dat tijdstip onzeker. Dankzij de 15 daagse verwachting ziet u dan wel duidelijk hoe de onzekerheden verdeeld zijn
De onzekerheid in de weersverwachting De onzekerheid van de verwachting neemt toe met de termijn van de verwachting. Met het Ensemble Prediction System (EPS) van het ECMWF wordt een schatting gemaakt van die onzekerheid. In het EPS wordt de operationele ECMWF verwachting (T799, roosterpuntsafstand ~25km) herhaald met 50 verwachtingen met een lager resolutie T319 model (roosterpuntsafstand ~ 50 km). Ieder van die verwachtingen heeft een licht verstoorde begintoestand, om het effect van onzekerheden in die begintoestand te simuleren. Iedere individuele modelberekening geeft zijn eigen verwachting voor temperatuur, luchtdruk etc., alsmede voor weerselementen zoals neerslag, 2m temperatuur, windsnelheid. De zgn. EPS pluim geeft verwachtingen voor neerslag, 2m temperatuur en windsnelheid in 1 roosterpunt. Duidelijk is te zien hoe de onzekerheid in de verwachting groter wordt naarmate de voorspeltermijn toeneemt. Ook zijn soms verschillende scenario's te herkennen.